PYTHON 3 DEVRİ BAŞLADI!

Python 3 Devri Başladı!

Python, Guido van Rossum'un zihninde sadece bir fikir olduğu zamanlarda, World Wide Web yeni doğuyordu, API'lar tescilliydi ve herkes Perl adlı yepyeni bir dilde komut dosyası yazıyordu. O zamandan beri, babanızın veya annenizin kullandığı Python dili de dâhil olmak üzere çok şey değişti.

Teknolojik değişim üstel bir oranda gerçekleşir. Bunun en yaygın olarak gösterilen örneği Moore’un donanım yasasıdır; ancak yasa, yazılım için olduğu kadar donanım için de geçerlidir. Ne yazık ki donanım tarafında, eski cep telefonları, eskilerle dolu bir çekmeceye atılır. Yazılımla, bazen orijinal sürümün oluşturulduğu kavramlar o kadar büyük ölçüde değişir ki, artık sadece bir düğmeye basarak onu yükseltemezsiniz.

Unicode ve Multilingual Destek

Bu, Unicode spesifikasyonu tamamlandığında, 2000 yılında Python 2'nin piyasaya sürülmesinden kısa bir süre sonra gerçekleşti. Bu özellik, “string” in uygulanma şekliyle birleştiğinde, Python 2’nin çok dilli uygulamaları destekleme özelliği zarar gördü. Python topluluğu birden çok geçici çözüm bulurken, kesin çözümü sağlamak için Python 3 oluşturuldu.
Python 3, Python 2'nin yerine geçmekten daha fazlasını yapıyor. (Python 2'ye 1 Ocak 2020’de son kullanma tarihi verildiğini unutmayın.) Python 3 çok daha temiz ve üstün bir dil sürümüdür çünkü:

  • Python 3, yinelenen yapıları ve modülleri kaldırarak kodlamayı daha belirgin ve sezgisel hale getirir;
  • Python 3, varsayılan olarak Unicode tabanlı çekirdek “string” türü ile birçok programlama dili desteğini basitleştirir;
  • Python 3, herhangi bir “Print ()” fonksiyonunu değiştirmeyi kolaylaştırır, şimdi “Print ()” fonksiyonu yerleşik olarak bulunmaktadır. (bir ifade yerine);
  • Python 3’ün tamsayı bölümü artık otomatik olarak kayan nokta sonucuna yükseliyor
 
İleriye Doğru Bir Yol

Python 3, Python'ın 2017'de Python 2'yi geçerek öne çıkan versiyonu, şuanda aşağıdaki gibi önemli özellikler ekleyerek her sürümde ivme kazanmaya devam ediyor:
  • Uzantılar için platformlar arası destek, böylece bir işletim sistemi üzerine kurulu yeni modüller diğer işletim sistemlerindeki kullanıcılarla paylaşılabilir
  • Pip komutunun platformlar arası önyükleme, üçüncü taraf paketlerinin ve bağımlılıklarının her zaman düzgün bir şekilde yüklenmesini sağlar
  • Sanal ortam desteği, Python'un aynı sisteme birden fazla kurulumunu sağlar ve böylece “Python 2 vs 3” gibi testleri yapmayı basitleştirir.
Ve daha fazlası!

Eğer siz de Python 3 devrine ayak uydurmak istiyorsanız, kurumsal Python Eğitim Kataloğumuz'a bir göz atın! Türkiye'ye Python 3 Programlama eğitimini getiren Bilginç IT Academy, Python Institute Onaylı eğitimleriyle, Uluslararası Geçerli Sertifika almak isteyen katılımcıları da tatmin ediyor. Contact us for more detail about our trainings and for all other enquiries!

TOP 6 REASONS TO LEARN JAVASCRIPT NOW!

HOW TO BECOME TOGAF® 9 CERTIFIED

SCRUM CERTIFICATION EXPLAINED I - SCRUM MASTER

IMPORTANT PMP EXAM UPDATE

ITIL CERTIFICATION GUIDE

WHAT TO KNOW ABOUT DOCKER

12 REASONS TO GET YOUR TOGAF CERTIFICATE