Beceri Hileleri - Giriş

Sosyal medyada gezinirken muhtemelen ‘yaşam hileleri’ kelimesine rastlamışsınızdır. Bunlar, günlük hayatı biraz daha basitleştirip geliştirmek amacıyla işleri kolaylaştırmaya yönelik ipuçlarıdır.

Örneğin, yumurtanın sarısı ile beyazını ayırmakta zorlanıyorsanız ve bu işi yapacak özel bir mutfak aletiniz yoksa boş bir plastik şişe kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken şişenin ağzını yumurtanın sarısının üzerine getirip şişeyi sıkmak. Şişe bir anda yumurtanın sarısını içine çekecektir!

İşte bir başkası: sinemada en iyi ses için en arka sıradan itibaren salonun 2/3’ü kadar öne doğru yürüyün ve mümkün olduğunca ortaya oturun, burası, ses mühendisinin en son düzenlemeyi yaparken oturduğu yerdir.

Ve bir başkası daha: baş ağrınız veya migreniniz varsa ellerinizi buzlu suya daldırın ve birkaç kere eğip bükün, baş ağrınız bir anda geçecektir!

Peki, bir tane daha: yeni ayakkabılarınız çok fazla sıkıyorsa her bir ayakkabının içine olabildiğince sıkı olacak şekilde ıslak gazete kağıdı doldurun. Ayakkabıları kurumaya bırakın ve ardından gazeteyi çıkartın.

Bu ufak ipuçlarından, bu tür bilgileri aramak isteyenlerin kolayca bulabileceği şekilde İnternet’te bolca var. Muhtemelen de burada bu tür yaşam hilelerinden daha onlarcasını yazabilirim.

Ama ya ekibinizin bir üyesini nasıl motive edebileceğinize dair bir ipucu yoksa? Veya geri bildirimi nasıl yapacağınıza dair hızlı bir bilgi yoksa? Ya da sorununuzu çözmenize yardımcı olacak bir araç yoksa?

    

Yaşam hileleriyle aynı şekilde çalışan bu kısa, çarpıcı ve etkileşimli buluşlar, günümüz iş yerinde kendi yolunuzda devam etmenize yardımcı olacak hızlı, kullanılabilir ve pratik beceriler sağlamak amacıyla geliştirilmiştir. Ayrıca, volatilite, belirsizlik, karmaşıklık ve muğlaklık olan bir ortamda (VUCA) verimliliği ve performansı arttırmaya da yardımcı olmaktadırlar.

    

Çalışanlarının davranışlarında kalıcı değişimler yaratmak isteyen birçok müşteriyle çalışıyorum. Ancak beceriler farklı bir tür. Her şeyden önce bunları kullanması çok daha hızlı ve hatırlaması da çok daha kolay.

‘Neyin’ yapılacağına odaklanıyorlar. ‘Nasıl’ yapılacağıyla ilgili yardıma ihtiyacınız varsa, evet, ekipmanlarınızı kuşanıp daha kalıcı davranış değişiklikleri yaratmanın yollarını öğrenmelisiniz.

Ancak beceriler geniş kapsamlı ve çok yönlü olabilse de geliştirilmesi halinde karşılığını vermektedirler. Becerilerimizi uygulamak için gereken güçlü yanlarımızı kullanmamıza imkan tanırlar ve bu beceriler üzerinde uzmanlaşmak da daha etkin bir şekilde öğrenmemize ve çalışmamıza yardımcı olur.

 

1. Liderlik

Etkin bir liderin neler yapabildiğinin bilinmesi, sizin (ve başkalarının) hayatını değiştirebilecek faydalı becerilerden biridir. Sonuç itibariyle liderlik yapan kişi, sadece yöneten kişi değildir. Bir lider ayrıca motive eder, destekler ve ilham verir. Gerçek liderler, insanların içindeki en iyi yanları görür ve bu potansiyellerini nasıl ortaya çıkartabileceklerini kendilerine öğretir.

Bunu neden bir beceri olarak öğrenmeliyim? Doğal liderler, her tür kuruluşta ve her ekipte birer varlıktır. Tavrı ‘Yapabilirim’ iken ‘Yapabiliriz’ şeklinde değişen herhangi biri, herkesin daha iyi olmasını sağlar. Sadece birşeylerin yapılmasını sağlamak değil, iyi şeylerin yapılmasını sağlamak için sorumluluk alma isteği ve bu konudaki bağımsızlıklarıdır liderleri lider yapan. Liderler bu nedenle daha fazla şey öğrenir, daha fazla şey yapar ve daha fazla şey görür.

 

2. İletişim

Günümüzün dijital çağında iletişim yüzyüze etkileşimin de ötesine geçmiştir. Teknolojiyi geçmişte olmadığı kadar çok kullanarak iletişim kuruyoruz. Bu nedenle de hangi ortamı seçersek seçelim, daha etkin iletişim kurmamıza yardımcı olması için edinebileceğimiz çeşitli beceriler bulunmaktadır.

Bunu neden bir beceri olarak öğrenmeliyim? Kuruluşlarımızda karşılaştığımız zorluklara ve sorunlara karşı çözüm üretmek için gruplar halinde çalışıyoruz. Bunun etkili bir şekilde yapılabilmesinin tek yolu ise iyi iletişim. Harika iletişim becerilerine sahip olmak demek, daha az stres, daha fazla verimlilik ve daha iyi ilişkiler demektir.

 

3. Yaratıcılık

Listemde yaratıcılığın da yer alması şaşırtıcı değil. Yaratıcılık sadece öğrenilmesi gereken değerli bir beceri değil, aynı zamanda iş yerinde başarılı olmanın da önemli bir şartı.

Bunu neden bir beceri olarak öğrenmeliyim? Küresel pazar yeri hiç olmadığı kadar rekabetçi. Yenilikçi ürünler, bir kuruluşun bu ürünleri tasarlayabilme ve estetik açıdan da beğeniyle karşılanacak biçimde sunabilme yetkinliğiyle daha da etkili oluyor. Yaratıcı düşünceler ve bunların uygulamaya konulması tüketicilerin ilgisini çektiği kadar sadakatlerini de güvence altına alıyor. Nihayetinde yaratıcılık, tutkularımızı ve fikirlerimizi iletmek için hepimizin öğrenebileceği ortak bir dil.

 

4. Sorun çözme

Konu faydalı beceriler olduğunda, sorun çözme muhtemelen en önemlisi. Gerçek dünyada karşılaşılan sorunların çözülmesi, hem şimdiki zamanda hem de gelecekte varlığımızı sürdürmek ve başarıya ulaşmak için oldukça önemli.

Bunu neden bir beceri olarak öğrenmeliyim? Dünya değişiyor ve önemli ölçüde değişmeye de devam edecek. Bu nedenle de gelecekte, bugünden hayalini bile kuramadığımız sorunları çözüyor olacağız. Bir sorunu tanımlayacak, uygun bir çözüm tasarlayacak ve bu çözümü de etkili şekilde kullanabilecek becerileri gerektiren güçlüklerle karşılaşacağız. Sorun çözme becerileri, alışveriş listesi hazırlamaktan en büyük hayallerimizi tasarlamaya ve hayata geçirmeye dek her konuda bize yardımcı olur.

 

5. Eleştirel düşünme

Eleştirel bir şekilde düşünebilme, değişen dünyada gelecekte başarılı olabilmemiz için bir zorunluluktur. Bağımsız, sorumlu ve verimli bir şekilde düşünebilmektir. Bana göre Philosophy.com, eleştirel düşünmenin en iyi tanımlarından birini veriyor: ‘Eleştirel düşünme, ne yapılması veya neye inanılması gerektiği hakkında açıkça ve mantıklı bir şekilde düşünebilmektir.’

Bunu neden bir beceri olarak öğrenmeliyim? Dünya, kendimiz ve her birimiz hakkındaki düşünce şeklimiz, sadece kişisel deneyimleri etkilemekle kalmaz. Herşeyin ve herkesin geleceğini ve tüm dünyayı tanımlamanın da bir parçasıdır ve buna ‘Dalgalanma Etkisi’ denir. Binlerce yıl boyunca düşündüklerimizin ve yaptıklarımızın tüm dünyamızı etkilediğini bize hatırlatarak birçok kültürel felsefenin bir parçası olmuştur. Ama buna rağmen, eleştirel düşünmeye tamamen kendimizi kaptırmamalı, sadece biz rehberlik eden bir düşünme şekli olarak benimsemeliyiz.

 

6. İşbirliği

Bu beceri, hem fiziksel hem de sanal olarak gruplar halinde çalışabilme yetkinliğidir. İletişim, empati ve liderlik alanında yetkinliği içerir. Aynı zamanda sanki yanınızda oturuyormuş gibi dünyanın öbür ucundaki bir kişiyle de birlikte çalışabilmeniz anlamına gelir.

Bunu neden bir beceri olarak öğrenmeliyim? Gruplar halinde çalışma, dijital çağın temel özelliklerinden biridir. Kuruluşlarımız, günlük uygulamalarına ekip çalışmasını da dahil etmişlerdir. Bu nedenle de işbirliğine dayalı yetkinliklerin, herkesin geliştirmesi gereken en faydalı beceriler arasında daimi bir yeri vardır.

 

7. Bilgi yönetimi

Bilgi, İnternet üzerindeki herşeyin esasını oluşturur ve canlı bir yapıda olup büyümektedir. Kısa süre önce yayınlanan bir makaleye göre her bir gün çevrimiçi ortamda yaklaşık 2,5 kentilyon bayt veri oluşturulmaktadır. Üstelik zaman ilerledikçe bu istatistik da artmaktadır. Bu verileri olabildiğince çözmek ve bunları faydalı hale getirmek için belli bir beceri kümesine ihtiyaç vardır

Bunu neden bir beceri olarak öğrenmeliyim? Bilgi ile ilgilenmek, neyin değerli olduğunu tespit edebilmemiz ve sahte ya da şüpheli olanları da gözardı edebilmemiz demektir. Orijinal ve faydalı çözümler ve ürünler üretmek açısından bu beceri önemlidir. Ayrıca araştırmanın ve kaynakların doğru bir şekilde kullanılmasının da önemli bir unsurudur ve her bir iyi dijital vatandaş bunları bilmelidir.

 

8. Uyum Yeteneği

Dediğim gibi, dünya değişiyor. Ancak bir gözümüz sadece dünyanın üzerinde olmamalı, aynı zamanda özel hayatlarımızda da esnek olabilmeliyiz. Hayat akışkandır - bazen bir dere, bazense bir nehir gibidir, bazen de bir gelgit dalgası! Tüm bunlar yaşanırken kafanızı suyun üstünde tutmayı öğrenin!

Bunu neden bir beceri olarak öğrenmeliyim? Sürekli her tür trendle ilgileniyoruz. İş, teknoloji, eğlence, iletişim ve yaşam tarzı trendleri bunların sadece birkaçı. Bunları daha zorlu kılan ise her bir büyük çaplı trendin birden çok alt trendinin de olması. Bunlara ayak uydurabilmek için bilgili kalmalı ve fırsatlardan ne zaman faydalanabileceğimizi bilmeliyiz. Örneğin, hayatın kendisine bakacak olursak işler ne kadar yolunda gidiyor olursa olsun her zaman güçlükler olacaktır. Her yönüyle değişime ayak uydurabiliyor olmak, nasıl bir iklimde yaşıyor olursak olalım hayatta kalmaya ve başarılı olmaya sürekli olarak hazır olmamızı sağlar.

 

9. Merak

Yaşam boyut öğrenmenin güdüsü meraktır. İşin getirdiği baskıların dışında birşeyler öğrenmeye ve ufkumuzu genişletmeye bizi motive eden bir başka etken veya akran bulunmamaktadır. Merakın geliştirilmesi, hiç şüphesiz sahip olabileceğiniz en faydalı becerilerden biridir.

Bunu neden bir beceri olarak öğrenmeliyim? Basitçe söylemek gerekirse, merak olmazsa öğrenme de olmaz. Merakı beslemek, kişinin “Vay canına, bunu hiç beklemiyordum” dediği anlara yol açar. Bu da tam olarak yetişkinlerin, öğrenmeye tekrar aşık olabileceklerini belirten bir tepkidir. Bu anlar, yöneticilerin ve liderlerin oluşturmaya çalıştıkları anlardır.

 

10.  Yansıma

Öğrendikçe çeşitli alanlarda kullanabileceğimiz yeni beceriler ve bilgiler ediniriz. Ancak bu bilgilerin kendimize veya başkalarına nasıl yardımcı olabileceğini düşünmediğimiz müddetçe bu bilgilerin hiçbirinin hiçbir faydası yoktur. Birşeyler öğrenmeye dikkatimizi vermeden önce öğrenme gerçekleşmeden önce, öğrenirken ve öğrendikten sonra öğrenmenin faziletlerini göz önünde bulundurmalıyız. Aksi takdirde sebepsiz yere boş bir şekilde öğreniriz.

Bunu neden bir beceri olarak öğrenmeliyim? Yansıtma ile kendi öğrenmenize ‘sahip çıkarsınız’. Gelecekteki benzer durumlarda da başarılı olduğunuz yollara ve yaklaşımınızı iyileştirebileceğiniz yollara bakabilirsiniz. Tüm bunların ötesinde ise öğrendiklerinizin en başta öğrenme amacınıza (genelde bir sorunu çözme veya bir zorluğun üstesinden gelme) ne kadar katkıda bulunduğunu değerlendirebilirsiniz. Edinilen faydalı beceriler arasında öğrenilenlerin yansıması da yer almalıdır, çünkü öğrenmeye gerçek anlamını veren budur.Contact us for more detail about our trainings and for all other enquiries!

TOP 6 REASONS TO LEARN JAVASCRIPT NOW!

HOW TO BECOME TOGAF® 9 CERTIFIED

SCRUM CERTIFICATION EXPLAINED I - SCRUM MASTER

IMPORTANT PMP EXAM UPDATE

ITIL CERTIFICATION GUIDE

WHAT TO KNOW ABOUT DOCKER

12 REASONS TO GET YOUR TOGAF CERTIFICATE