KUBERNETES VS DOCKER

Kubernetes vs. Docker”, Kubernetes bir container düzenleme çözümü olarak gittikçe daha popüler hale geldiğinden, bu günlerde daha fazla duyduğunuz bir ifadedir.

Ancak, “Kubernetes vs. Docker” da biraz yanıltıcı bir ifadedir. Bu iki kavrama daha yakından bakıldığında, bu kelimeler birçok insanın düşündüğü gibi iki kavram değildir, çünkü Docker ve Kubernetes doğrudan rakip değildir. Docker bir containerization platformudur ve Kubernetes ise, Docker gibi container platformları için bir container düzenleyicisidir.

Bu yazı, Kubernetes ve Docker ile ilgili bazı yaygın karışıklıkları gidermeyi ve “Docker vs. Kubernetes” hakkında konuşurken insanların gerçekten ne anlama geldiğini açıklamayı amaçlıyor.

Containerların Yükselişi ve Docker

İlk olarak containerları keşfetmeden Docker hakkında konuşmak mümkün değildir. Containerlar uygulama geliştirmede kritik bir sorunu çözer. Yazılımcılar kod yazarken kendi alıştıkları geliştirilebilir ortamları üzerinde çalışıyorlar. Sorunların ortaya çıması ise bu kodu çalıştırdıklarında başlar. Kendi aygıtlarında mükemmel çalışan kodlar üretime geçildiğinde çalışmaz. Bunun birçok nedeni vardır; farklı işletim sistemi, farklı bağımlılıklar, farklı kütüphaneler.

Containerlar, bu kritik taşınabilirlik sorununu, kodu üzerinde çalıştığı temel altyapıdan ayırmanıza olanak tanır. Geliştiriciler, düzgün çalışması için gereken tüm bin dosyaları ve kütüphaneler de dahil olmak üzere uygulamalarını küçük bir kapsayıcı görüntüsünde paketleyebilirler. Kodun işleyişinde container, bir konteynerleştirme platformu olan herhangi bir bilgisayarda çalıştırılabilir.

Containerlar taşınabilir ve ölçeklendirilebilirlerdir.

User-added image

Containerların Avantajları

Taşınabilirlikle ilgili en büyük sorunu çözmenin yanı sıra, container ve container platformları geleneksel sanallaştırmaya göre birçok avantaj sağlar. Containerlar son derece az yer kaplar. Container sadece uygulamasına ve çalıştırılması gereken tüm bin dosyaları ve kitaplıkların tanımına ihtiyaç duyar. Konuk işletim sisteminin tam bir kopyasına sahip VM'lerin (Virtual Machine) aksine, container izolasyonu konuk işletim sistemine gerek kalmadan çekirdek düzeyinde yapılır. Buna ek olarak, kütüphaneler containerlar arasında olabilir, böylece bir sunucuda aynı kütüphanenin 10 kopyasına sahip olma ihtiyacını ortadan kaldırarak yerden tasarruf sağlar. Node ve ekspres çalışan 3 uygulamam varsa, 3 node ve ekspres örneğim olması gerekmez, bu uygulamalar bu bölmeleri ve kütüphaneleri paylaşabilir. Uygulamaların bağımsız ortamlarda kapsüllenmesine izin vermek, daha hızlı dağıtımlara, geliştirme ortamları arasında daha yakın eşlik ve sonsuz ölçeklenebilirliğe olanak tanır.

Eğer siz de şirketinizin Containers dönüşüm sürecini başlatmak istiyorsanız, Containers & Kubernetes Cloud Academy kaynaklarıyla sunduğumuz eğitimler tam size göre!
Docker Fundamentals, Docker Security, Docker for Enterprise OperationsDocker for Enterprise DevelopersContainers, Kubernetes and Red Hat OpenShift Administration I ve Introduction to Containers, Kubernetes and Red Hat OpenShift eğitimlerine göz atın. 

Evinizin konforunda online olarak veya kurumunuzda sınıf eğitimi olarak katılabileceğiniz eğitimlerimiz hakkında detaylı bilgi almak ve eğitimlere kaydolmak için bize ulaşın:
 info@bilginc.com
+90 212 282 77 00
Contact us for more detail about our trainings and for all other enquiries!

Related Trainings

Guaranteed to run

Introduction to Containers, Kubernetes and Red Hat OpenShift

Introduction to Containers, Kubernetes, and Red Hat® OpenShift (DO180) introduces building and manag...

 • Classroom
 • Virtual Classroom
 • Online

3 Day

Guaranteed to run

Containers, Kubernetes, and Red Hat OpenShift Administration I

Through an introduction to Docker, Kubernetes, and Red Hat OpenShift Platform, this course helps you...

 • Classroom
 • Virtual Classroom
 • Online

5 Day

Docker Fundamentals

Ensure your team learns Docker the right way with official Docker training. In this course students...

 • Classroom
 • Virtual Classroom
 • Online

2 Day

Docker for Enterprise Operations

As the follow-on to the Docker Fundamentals course, Docker for Enterprise Operations is a role-based...

 • Classroom
 • Virtual Classroom
 • Online

2 Day

Docker Security

In this course, you will learn about important security features and best practices to protect your...

 • Classroom
 • Virtual Classroom
 • Online

1 Day

Docker Kubernetes Service

The Docker training program leverages the pedagogical approach of learning by doing with extensive h...

 • Classroom
 • Virtual Classroom
 • Online

3 Day

TOP 6 REASONS TO LEARN JAVASCRIPT NOW!

HOW TO BECOME TOGAF® 9 CERTIFIED

SCRUM CERTIFICATION EXPLAINED I - SCRUM MASTER

IMPORTANT PMP EXAM UPDATE

ITIL CERTIFICATION GUIDE

WHAT TO KNOW ABOUT DOCKER

12 REASONS TO GET YOUR TOGAF CERTIFICATE